Výnimku z kvót od licenčnej rady dostalo deväť rádií

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) dňa 20. Decembra 2016 už druhý raz v tomto roku posudzovala žiadosti rozhlasových vysielateľov o udelenie výnimky z povinného hrania slovenskej hudby a nových domácich diel. Od roku 2017 zákon vyžaduje od rádií 25 percentné zastúpenie slovenských piesní, v prípade RTVS 35 percentné. Z nich musia pätinu zastupovať skladby nie staršie ako päť rokov.

O výnimku z tejto zákonnej úpravy žiadalo regulátora dovedna 11 rádií vrátane verejnoprávneho rozhlasu, spolu pre 14 staníc. RVR ani tentoraz nevyhovela žiadostiam: Rádia Expres, FUN rádia a Europa 2.

Výnimku má udelenú dovedna deväť staníc, celkovú dostal iba RTVS pre svoje dva rozhlasové okruhy Rádio Patria a Rádio Devín. Obe stanice sú tak jedinými, ktorých sa paragrafy o kvótach v roku 2017 vôbec nebudú týkať.

Pätica rádií chcela od RVR celkovú výnimku, ale uspokojiť sa musia s čiastočnou – hrať nebudú musieť nové domáce skladby, týka sa to štyroch členov ANRTS:

Všetky udelené výnimky sú aj v tomto prípade na dobu určitú – konkrétne do 31. decembra 2017, licenčná rada „trvalé“ výnimky udeľovať nechce so zdôvodnením, aby predišla ich prípadnému zneužitiu.


Napísali:

Tlačová správa RVR: Z pätnástich žiadostí o výnimky na kvóty pre slovenskú hudbu Rada vyhovela deviatim (20. 12. 2016)
medialne.etrend.sk: Výnimku z kvót od rady dostalo deväť rádií, najväčšie opäť neuspeli
radia.sk: Z pätnástich žiadostí o výnimky na kvóty pre slovenskú hudbu Rada vyhovela deviatim
radia.sk: KOMENTÁR: Rádiá budú od nového roka znieť výrazne horšie. Vďaka kvótam
satcentrum.com: Z pätnástich žiadostí o výnimky na kvóty pre slovenskú hudbu Rada vyhovela deviatim
netky.sk: Rada pre vysielanie udelila deväť výnimiek na hranie slovenskej hudby